ناشنوایی کودکان، آینده، راهکارها

توسط سازمان بهداشت جهانی WHO ، تا مارس 2020 ،حدود 466 میلیون (432 میلیون بزرگسال و 34 میلیون کودک) در سراسر جهان ناشنوا گزارش شده است. تخمین زده می شود که تا سال 2050 ، بیش از 900 میلیون نفر دچار کم شنوایی و یا ناشنوایی خواهند شد. همچنین 1/1 میلیارد جوان (بین 12 تا 35 سال) به دلیل قرار گرفتن در معرض سر و صدا در محیط هاي تفریحی در معرض خطر کم- شنوایی قرار خواهند گرفت. علاوه بر این، بار آسیب شنوایی در جمعیت سالمندان نسبتاً زیاد است. بر اساس این عوامل تخمین زده شده است که بازار جهانی حلزون شنوایی که در سال 2019 برابر با 67/1 میلیارد دلار بود به 33/2 میلیارد دلار در سال 2025 افزایش پیدا کند.

 

میزان تقاضا برای کاشت حلزون به دلیل عواملی مانند پایین بودن سطح بهداشت عمومی جامعه، رشد جمعیت پیر و تعداد بالای نوزادان ناشنوا بالا است.

 

در ایران، سالانه بین 3000 تا 4000 کودك ناشنواي نیازمند عمل کاشت حلزون شنوایی در کشور متولد می شود که از این تعداد، در حال حاضر حدود 1200 مورد با انجام عمل کاشت حلزون از نعمت شنوایی برخوردار می‌شوند. با توجه به محدودیت سنی انجام جراحی کاشت حلزون شنوایی در بیماران ناشنوا (زیرچهار سال سن)، عدم تامین به موقع پروتزهاي مربوطه و انجام نشدن به موقع این جراحی، بیمار را از نعمت شنوایی محروم ساخته و هزینه هاي گزافی را بابت نگهداري از یک فرد ناشنوا تا پایان عمر متوجه خانواده بیمار و بودجه عمومی کشور خواهد ساخت.

 

شایان توجه است که بر حسب آمار کشوري، هزینه حمایت از یک فرد ناشنوا با متوسط سنی 65 سال، براي بودجه عمومی دولت بالغ بر 000/000/000/8 تا 000/000/000/10 ریال خواهد بود، در حالی که با انجام عمل کاشت حلزون با هزینه‌اي کمتر، نه تنها در هزینه‌هاي بودجه‌اي کشور، صرفه‌جویی به عمل خواهد آمد، بلکه کودک ناشنوا به صورت کامل رفع معلولیت شده و امکان بهره‌مندي از یک زندگی کاملا عادي نظیر سایر همسالان خود را خواهد داشت.

 

درحال حاضر پروتزهاي حلزون شنوایی از سه کشور استرالیا، اتریش و آمریکا تهیه می گردد که معمولا در ایران بیشترین استفاده از پروتزهاي استرالیایی می باشد. مشاهده می‌شود که کشورهاي معدودي تکنولوژي ساخت دستگاه کاشت حلزون را دارا بوده و بازار فروش آن را به انحصار خود درآورده اند. همچنین هزینه تهیه این پروتز شنوایی از این شرکتهاي خارجی در حالت کلی بین 5000 تا 7000 یورو است که البته در محصولات بهبودیافته جدید که در سالهاي اخیر تولید شده‌اند به 20000 یورو هم افزایش یافته است. با تولید این محصول در داخل کشور میتوان نیاز داخلی کشور را که سالانه بین 3000 الی 4000 عدد است تامین کرده و آن را به عنوان یک محصول دانش بنیان با تکنولوژي بالا به کشورهاي دیگر نیز صادر کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *