علائم ، تشخیص ، پیشگیری و درمان کروناویروس

ویروس کرونا چیست؟

کروناویروس ها یک خانوادۀ بزرگ از ویروس هایی هستند که دامنۀ بیماری زایی آن ها از یک سرماخوردگی ساده گرفته تا بیماری های شدیدتری از جمله سندرم تنفسی خاورمیانه   (MERS-CoV)و سندرم حاد تنفسی ( (SARS-CoV را شامل می گردد .

در کسانی که سابقه بیماری مزمن (مانند بیماری تنفسی، قلبی، کبدی یا کلیوی داشته اند یا به هر دلیلی سیستم دفاعی بدنشان ضعیف شده است مانند: دیابت، یا درمان های دارویی ضعیف کننده ایمنی بدن) ممکن است بیماری کروناویروسی MERS شدیدتر شده و منجر به بستری و گاهی فوت بیمار گردد. افراد جوان که تغذیه سالم داشته و از سلامت کافی جسمی بهتری برخوردار هستند در صورت عفونت به این ویروس، بیماری خفیف تری را معمولاً تجربه می نمایند.

علائم بیماری: 

کرونا ویروس جدید شناخته شده به نام سارس، باعث بیماری های تنفسی سختی می شود. دوره انکوباسیون حدود ۶ روز است. علائم اولیه شامل تب لرز ، بی حالی ، سرگیجه ، سرفه و گلودرد هستند و پس از چند روز تنگی نفس پدیدار می شود. بسیاری از بیماران رادیوگرافی غیر عادی قفسه سینه دارند. برخی موارد به سرعت به سوی دیسترس تنفسی حاد پیشرفت می کنند و نیاز به حمایت های تنفسی (تنفس مصنوعی) پیدا می کنند. مرگ ، حاصل نقص تنفسی پیش رونده است که حدود ۱۰درصد موارد میزان مرگ و میر بین میانسالان بالاتر است

تب درجه حرارت بالای ۳۸ درجه سانتیگراد
سرفه سرفه، گلو درد و سایر علائم تنفسی در اغلب بیماران دیه
اسهال برخی بیماران دچار اسهال نیز می شوند
تنگی نفس در صورت احساس تنگی نفس باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه نمود.

 

هرشخصی مستعد ابتلا به عفونت کروناویروس می باشد ، اما کودکان بیش از سایر افراد در معرض خطر قرار دارند. عفونت حاد در اشخاص با سابقۀ بیماری های قلبی و ریوی به دلیل دستگاه ایمنی ضعیف آن ها خطرناک تر است .

 

تشخیص ابتلا به کروناویروس :

تست های آزمایشگاهی، به طور معمول برای تشخیص عفونت های کرونا ویروس ها (مگر در مورد بیماریSARS ) صورت نمی گیرند. روش موجود برای تشخیص کرونا ویروس ها از جملهSARS – Cov ، ردیابی ژنومRNA ویروس در مجرای تنفسی و نمونه های خون یا مدفوع به کمکRT-PCR می باشد.

* پیشگیری از ابتلا به کروناویروس :

 

برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا همان اقداماتی را باید انجام داد که جهت مقابله با سرماخوردگی صورت می پذیرد .

۱-از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی غیر بهداشتی و تماس با دام (بویژه شتر) و لبنیات غیر پاستوریزه خودداری شود.

۲- بهداشت فردی مانند شستشوی صحیح دست و رعایت بهداشت تنفسی را جدی بگیرند.

۳- کسانی که احتمال دارد بیماری MERS در آن ها به نوع شدید تبدیل شود تا جائیکه برایشان مقدور است از مسافرت خود در سال جاری صرف نظر نمایند

۴- در صورتی که در عرض ۲ هفته بعد از بازگشت از سفر احساس کسالت، تب، علائم تنفسی، علائم گوارشی مانند اسهال نمایان شود حتماً به پزشک مراجعه شود و او را در جریان سفر اخیر قرار دهد.

۵- در صورت ابتلا به بیماری تنفسی از ماسک استفاده نمایند و تا جائیکه امکان دارد تماس چهره به چهره خود با دیگران را کاهش دهند.

 

 

 برخی از درمانها عبارتند از:

  • استراحت کافی
  • مصرف مایعات به میزان کافی
  • مصرف داروهای غیرتجویزی برای درمان تب و گلودرد ولی، کودکان و نوجوانان زیر ۱۹ سال نباید آسپرین مصرف کنند.
  • دوش آب گرم با بخار فراوان یا استفاده از دستگاه بخور نیز می‎تواند گلودرد و سوزش گلو را تسکین دهد.

برخی از اخبار فضای مجازی حاکی از آن است که استفاده از داروی ایدز در درمان بیماری ناشی از کروناویروس جدید موثر بوده و بر اساس بیانیه کمیسیون بهداشت شهرداری پکن، کمیسیون بهداشت ملی چین نیز استفاده از این دارو را تاکید و اعلام کرده که داروهای لوپیناویر ریتوناویر در انبارهای دارویی پکن موجود است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *